Eesti sportlased: “Ära lase kiusata!”

,

Homme, 6. aprillil tähistatakse Eesti Olümpiakomitee (EOK) eestvedamisel Eestis rahvusvahelist valge kaardi päeva, mille raames kutsuvad meie tippsportlased üles kiusamisele vastu seisma.

Tänavuse valge kaardi päeva sõnum on “Mina ei lase kiusata. Ära Sina ka lase!“ ning selles löövad kaasa sõudja Allar Raja, kümnevõistleja Janek Õiglane, taekwondolane Olga Borisenko, vehkleja Julia Belajeva ning korvpallur Indrek Kajupank ja AVIS Utilitas Rapla korvpallimeeskond koos fännidega.

Kampaania raames kutsuvad kõik eelnimetatud sportlased videoklippides üles meid näitama koolikiusamisele valget kaarti ning postitama tehtud pildi või video valge kaardi päeval, 6. aprillil  sotsiaalmeediasse teemaviidetega #äralasekiusata, #WhiteCard ja/või #terveeestieest.

Koolikiusamine on Eesti laste ja noorte jaoks suur probleem. Erinevate uuringute andmetel kogeb õppeaasta jooksul kiusamist keskmiselt viiendik Eesti kooliõpilastest, mõnes paigas või vanusegrupis lausa iga neljas. Valge kaardi päeval tahame öelda kõigile neile, kes kiusamist pealt näevad: “Palun sekkuge!” Just pealtnägijate reaktsioonidest sõltub kõige enam, kas kiusamine jätkub, võimendub või lõppeb. Igaüks meist saab kiusamist peatada!

“Mul on hea meel näha, et kiusamist uurinud teadlaste hinnangul oluline tegur – kõrvalseisjate sekkumise vajalikkus – saab aina enam tähelepanu ning sõnum märkamisest ja kiusamise peatamise võimalikkusest levib üha kaugemale,” sõnas sihtasutuse Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar tunnustavalt. “Õpetajad ja teised täiskasvanud peavad aga teadvustama, et ka nemad on need potentsiaalsed kõrvalseisjad, kes kiusuennetusega peavad tegelema ka enne ja pärast valge kaardi päeva, nii et loodan, et see üleskutse püsib meil kõigil veel pikka aega meeles.”

Valge kaardi päeva tähistamise algatasid Rahvusvahelise Olümpiakomitee ja ÜRO nime all International Day of Sport for Development and Peace. See päev räägib sellest, kuidas sport suudab ühiskonda paremaks muuta – spordil on jõud inimesi ühendada, dialoogi arendada ning mõistmist ja hoolivust luua.

Päeva sümboliks on valge kaart – kui punane kaart tuleb spordis välja tõsise rikkumise eest, siis 6. aprillil näitavad spordiinimesed üle maailma valget kaarti, mis sümboliseerib tolerantsust, hoolimist ja positiivsust.

EOK nõuandvaks partneriks valge kaardi päeva kampaanias on SA Kiusamisvaba Kool, mis igapäevaselt kiusamise alase teadlikkuse tõstmisega tegeleb ning levitab Eesti koolide seas Soome teadlaste poolt välja töötatud tõenduspõhist kiusamise vähendamise programmi KiVa.