Kuus küsimust meie koostöösuhete juhile: miks ja kuidas sündis meie jõulukaart?

Jõulud näivad (veel) veidi kaugel, ent just praegu on parim aeg rahulikult mõelda, kuidas lähedasi, sõpru, kolleege jt meeles pidada. Saab ju niiviisi vältida rahvarohketes kaubanduskeskustes tunglemist ja lõpututes sabades seismist. Üks võimalus oma kallitele rõõmu valmistada, on saata heade soovidega jõulukaart. See on armas traditsioon, mille püsimine sõltub meist igaühest.

SA Kiusamisvaba Kool korraldab sel aastal juba neljandat korda jõulukaartide heategevuslikku müüki. Kogutud tulu võimaldab rohkematel koolidel liituda KiVa teadus- ja tõenduspõhise kiusuennetusprogrammiga. Jõulukaartidest räägib lähemalt SA Kiusamisvaba Kool koostöösuhete juht ja jõulukaartide projekti vedur Ingi Mihkelsoo. Teda intervjueerib kolleeg ja KiVa-koolide mentor Klelia Peterson.

Klelia: Mis tõukab Kiusamisvaba Kooli sihtasutust tegelema heategevuslike jõulukaartidega?

Ingi: Meie ühingul on üks suur unistus: et kõik Eesti koolid läheneksid kiusuennetusele tõenduspõhiselt ja järjepidevalt. Teadupoolest rakendab sel õppeaastal KiVa programmi ligi 100 Eesti kooli. See on küll tubli tulemus, ent katame sellega vaid ligikaudu 20% koolidest. Tahaksime aidata paljudel teistelgi koolidel tegeleda kiusuennetusega teadus- ja tõenduspõhiselt. KiVa programmi kiirem koolidesse laienemine on vaid ressursipuuduse taga kinni. Seetõttu peame leidma nutikaid lahendusi oma tulude kasvatamiseks.

Klelia: Oleme pakkunud jõulukaarte ka eelneval kolmel aastal. Mis on sel aastal teisiti?

Ingi: Sel aastal on tõepoolest mõned uuendused. Varasemalt on jõulukaardid joonistanud kunstnik Eva Pogoretski, kellele oleme pikaajalise koostöö eest väga tänulikud. Nüüd aga oleme otsustanud, et sarnaselt president Kersti Kaljulaidile soovime jõulukaardi loomisel teha igal aastal koostööd uue illustraatoriga. Eesti illustraatorite tase on võimsalt kõrge – niiviisi saame esile tõsta erinevaid kunstnikke. Ka saame seeläbi hoida jõulukaartide suhtes jätkuvat põnevust – igal aastal on kaart isemoodi käekirjaga.

Peale kunstniku vahetamise on oluline uuendus kaardi formaatide valiku mitmekesisus. Kui varem pakkusime võimalust soetada kas paberkaart või klassikaline e-kaart, siis sellest aastast on võimalik osta ka liikuva pildiga e-kaart.

Klelia: Kes on joonistanud 2020. aasta jõulukaardi ja kuidas tema kasuks otsustasid?

Ingi: Meie selleaastase jõulukaardi on joonistanud Kadri Roosi. See, et tegin ettepaneku just Kadrile, oli imeline asjade kokkulangemine. Olime parasjagu uue kunstiku otsingul ja võrdselt heade valikute tõttu natuke hädas otsuse tegemisel, kui sattusin peale Kadri projektile Hooandjas, kus ta kogus hoogu jõulukalendri väljaandmiseks. Kadri imekaunist jõulukalendrit nähes tabas mind kohene äratundmine – täpselt tema stiil oligi see, mida otsisin. Mul on nii hea meel, et Kadri oli kohe rõõmuga nõus. Kadriga suheldes selgus ka vahva kokkusattumus. Nimelt oli Kadri vanima lapse gümnaasiumi lõpuklass just kevadel otsustanud, et ühise koolile mõeldud lõpukingi asemel teevad nad annetuse SA-le Kiusamisvaba Kool.

Klelia: Mis lugu meie selleaastane jõulukaart jutustab?

Ingi: Kuigi olen kaarti juba sadakond korda vaadanud, läheb mul iga kord südame alt soojaks ja poeb hinge tõeliselt mõnus jõulutunne – ma usun ja loodan, et teisi tabab see sama. Kaardil kajastuvad ideaalne kombinatsioon – unistuste talv, helge lapsepõlv ja südamlikud suhted.

Kaardile on inspiratsiooni andnud võrratu arhitektuuriga ning muinsuskaitse alla võetud Taebla koolimaja. Taebla kool on ka üks meie programmi rakendavatest koolidest. Nende koolimaja kujutamine meie jõulukaardil on kummardus kõikidele KiVa-koolidele.

Kaardil on peidus ka üks nunnu KiVaga seotud detail – proovi, kas leiad selle ülesse?

Klelia: Mainisid, et peale paberkaardi on võimalik osta ka kahte erinevat e-kaarti. Miks otsustasid lausa kolme erineva formaadi kasuks?

Ingi: Jõulukaartide paberil saatmine on hästi armas traditsioon – see toob sooja tunde südamesse nii kaardi saatjale kui saajale. Ma väga loodan, et see ei vaju mingil hetkel ajaloo hõlma, vaid et ka järgmised põlvkonnad selle kombe alles hoiavad. Eks see sõltu meist igaühest.

Samas on selge, et digitaalne ajastu pressib peale. Nii käsitsi kirjutamine kui ka postiteenuste kasutamine muutub paljudele aina võõramaks. Sestap on oluline käia ajaga kaasas ja mitmekesistada kaartide valikuid.

Kui varasematel aastatel sai lisaks paberkaardile osta klassikalise e-kaardi, siis nüüd on lisandunud kolmas võimalus – liikuva pildiga e-kaart. Ja ausalt öeldes, kuna Kadri Roosi illustratsioon on niivõrd detailiderohke ja armas, siis oleks olnud patt seda mitte animeerida lasta. Siinkohal teen kummarduse kaardi animaatorile Paula Mauerile, kes tegi suurepärase töö. Vaata klassikalist e-kaarti siin ja animeeritud e-kaarti siin.

Klassikalise paberkaardi illustratsioon on nähtav siin.

Klelia: Kust kaarte soetada saab?

Ingi: Kiusamisvaba Kooli kodulehelt leiab ülevaatliku jõulukaarte puudutava info, sh tellimusvormi lingi. Klõpsa selleks siia. Kui midagi jääb siiski segaseks, kirjuta julgelt meie vahvale vabatahtlikule Eveli Postile aadressil eveli.post@kiusamisvaba.ee.

Rõhutaksin siinkohal vaid seda, et tähtaeg jõulukaartide tellimiseks on küll 30. november, kuid mida varem tellimuse teele paned, seda parem. Eriti kui soovid saata kaarti ettevõtte või asutuse nimel ning seejuures ka oma logo ja sissetrükki kaardile. Siis on hea oma soovist anda teada isegi oktoobrikuus!

Klelia ja Ingi: Seega, nüüd pole muud, kui kiirelt käpikud välja ning jõulukaarte tellima!

Panusta heategevuslike jõulukaartidega missiooni muuta Eesti koolid kiusamisvabaks!

Saates jõulutervitused SA Kiusamisvaba Kooli heategevuslike kaartidega, aitad muuta Eesti koolid kiusuvabaks. Kogutud tulu võimaldab rohkematel koolidel liituda teadus- ja tõenduspõhise KiVa kiusuennetusprogrammiga.

Jõulukaarti kaunistab kunstnik Kadri Roosi illustratsioon, millel kajastuvad unistuste talv ja südamlikud suhted. Vaata kaardi aluseks olevat illustratsiooni siin.

PABERKAART
– Ühe heategevusliku kaardi hind on 2€.
– Tellimuse miinimumkogus on 5 kaarti.
– Tellimusele lisandub saatmiskulu.
– Kaart on kokkuvolditav, see on A65 mõõdus ehk ⅓ A4-st (99×210).

E-KAART
– Kaardist on saadaval 2 veebiversiooni: klassikaline e-kaart ja animeeritud e-kaart.
– Klassikalise e-kaardi puhul oleme tänulikud toetuse eest alates 30€. Klassikalise e-kaardi näidist näeb siin.
– Animeeritud e-kaardi puhul oleme tänulikud toetuse eest alates alates 50€. Animeeritud e-kaardi näidist näeb siin.
– Näidiskaartidel nähtuv logo lisamise võimalus puudutab vaid ettevõtteid.

NB! Ettevõtetele kehtib teine hinnakiri ja tähtaeg kui eraisikutele, seejuures võimaldame lisada kaardile oma logo ja tekst. Täpsem info siin.

Oma kaardisoovidest anna palun teada hiljemalt 30. novembriks selle lingi kaudu siin. Kui on kaartide kohta küsimusi, kirjuta meie vahvale vabatahtlikule Eveli Postile aadressil eveli.post@kiusamisvaba.ee.

Kaardi joonistas Kadri Roosi ja animeeris Paula Mauer; kujundamisel on abiks Redwall ja trükkimisel POS Print.

 

KiVa programmi kasutab 102 kooli ja õppekohta üle Eesti

2020/2021. õppeaastal alustas KiVa programmi kasutamist järjekorras juba VII lend, kuhu kuulub 14 uut kooli. Selle sammuga on teadus- ja tõenduspõhine KiVa kiusuennetusprogramm Eestis jõudnud üle 100 kooli ja õppekohani ehk u 20 protsendini üldhariduskoolidest. Värskelt alustanud 14 kooli hulgast lausa pooled on venekeelsed koolid! Ning esmakordselt saab uus KiVa-lend alustada programmi rakendamist selliselt, et olemas on ka äsja uuendatud ennetusmoodul III kooliastmele.

„Kokku kasutab alanud õppeaastal KiVa programmi juba 7 lendu, kusjuures suuremat värbamiskampaaniat koolide oma võrgustikku saamiseks ei pea me enam tegemagi. Huvi, teadlikkus ja valmisolek ennetada kiusamist teadus- ja tõenduspõhiselt, süsteemselt ja kooliterviklikult kasvab igal aastal, kusjuures esimesed taotlused on juba laekunud ka 2021/2022. õppeaastal alustavasse KiVa-lendu,“ kommenteeris sihtasutuse tegevjuht Triin Toomesaar. „Tööpõld on aga jätkuvalt lai ning vajame igakülgset rahalist toetust selleks, et aidata nii juba võrgustikku jõudnud koolidel programmi kvaliteetselt juurutada kui ka võtta vastu võimalikult palju motiveeritud koole uute rakendajate hulka!“

Värske lennu koosseisu kuuluvad Tallinna Ehte Humanitaargümnaasium, Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikool, Tallinna Lasnamäe Vene Gümnaasium, Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium ja Tallinna Pae Gümnaasium – mõistagi Tallinnast; Kirivere Kool, Saarepeedi Kool ja Viiratsi Kool Viljandimaalt; Maardu Põhikool ja Paldiski Vene Põhikool Harjumaalt; Kohtla-Järve Järve Kool Ida-Virumaalt, Kääpa Põhikool Võrumaalt, Risti Põhikool Läänemaalt ning Tartu Annelinna Gümnaasium Tartumaalt.

Neist eestikeelsed on 7 kooli ning venekeelsed samuti 7 kooli.

7. lennu ettevalmistustegevusi on sihtasutus saanud rahastada annetajate toel, aga ka haridus- ja teadusministeeriumi, Tallinna linna ning Heateo Mõjufondi vahenditest. III kooliastme, s.o 7.-9. klasside kaasamist programmitegevustesse toetab mh Aktiivsete Kodanike Fond.

Kõikide programmi rakendavate koolide nimekirjaga saab tutvuda SA Kiusamisvaba Kooli kodulehel.

Värsket 2020. aasta raportit sellest, kuidas on KiVa programmi abiga õnnestunud kiusamise vähendamine möödunud õppeaastal, saab lugeda siit.

KiVa programm, mis on Eesti koolides juba 7 aastat aidanud kiusamist vähendada, on Turu Ülikooli teadlaste poolt välja töötatud teadus- ja tõenduspõhine kiusuennetusprogramm, mille ametlik ja litsentsitud partner Eestis on SA Kiusamisvaba Kool. Programm sisaldab nii universaalseid tegevusi kiusamise ennetamiseks kui ka juhtumipõhiseid tegevusi märgatud juhtumite lahendamiseks. Ennetusmaterjalid on mõeldud eelkõige 1.-9. klassidele, ent programm tervikuna, sealhulgas juhtumite lahendamiseks välja töötatud metoodikad sobivad kasutamiseks ka gümnaasiumiastmes.

SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja ja pakutakse tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koole nende meetmete kasutusele võtmisel ning tõstetakse teadlikkust kiusamise, selle vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.

UURING: Küberkiusamist KiVa-koolides vähem ka distantsõppes; mujal on põhjust aimata kasvu

Illustratsioonil näidatud küberkiusamist kogenud 6. klassi (II kooliaste) õpilaste osakaal HBSC 2017/2018 uuringu järgi, võrrelduna küberkiusamist kogenud II ja III kooliastme poiste ja tüdrukute protsendiga KiVa-koolides ja programmiga alles alustavates koolides 2020. a kevadel. Põhjalikumad selgitused, viited ja joonised raportis (link allpool).


Teadus- ja tõenduspõhist KiVa programmi kasutavates Eesti koolides 2020. aasta kevadel läbi viidud õpilasküsitluse tulemused näitavad, et süsteemne ja järjepidev ennetustöö aitab küberkiusamist ennetada ka distantsõppetingimustes. Programmi veel mitte kasutanud koolides olid aga küberkiusamise näitajad tavapärasemast kõrgemad – sellist muutust prognoosisid ka kiusamiseksperdid üle maailma.

Ka üldine kiusamise ohvrite osakaal oli 2020. aasta kevadel KiVa-koolides madalam kui programmiga alles alustavates koolides – vastavalt 7,5% KiVa-koolides ja 12,7% programmi veel mitte kasutanud koolides. Kokku vastas maikuus – ajal, mil kodus oldi olnud juba vähemalt 1,5 kuud – anonüümsele veebipõhisele küsitlusele üle 16 000 õpilase 77 koolist üle Eesti.

“Kuigi mõistsime juba märtsis, et 2020. aasta õpilasküsitluse tulemused ei ole iial varasemate KiVa-küsitlustega kõrvutatavad, ei tahtnud me siiski head kriisi raisku lasta ning pakkusime KiVa-võrgustiku koolidele küsitluses osalemise võimaluse siiski välja, kusjuures esmakordselt saime küsitlusse haarata ka 7.-9. klassi õpilased,” kommenteeris SA Kiusamisvaba Kooli tegevjuht Triin Toomesaar. “Nüüd saame öelda, et tavatingimustes tehtud süsteemne ennetustöö KiVa-tundide näol kandis ka distantsõppes vilja: kuigi rahvusvahelised küberkiusamise eksperdid prognoosisid küberkiusamise sagenemist distantsõppes, oli KiVa-koolides koroonakevadel küberkiusamist siiski varasemast vähem. Programmi rakendamisega alles sügisel alles alustavates koolides oligi aga küberkiusamise all kannatanud ohvrite osakaal tavapärasest kõrgem, nagu prognoosisid eksperdid.”

Toomesaare sõnul näitab see, et koolid saavad väga palju ära teha ka küberkiusamise vähendamiseks ja ennetamiseks. Kuna on aimata, et vähemalt mingis mahus ootab distantsõpe meid ka alanud õppeaastal, võiksid koolid kontaktõppe aega maksimaalselt ära kasutada selleks, et järjepideva ja süsteemse lähenemise kaudu pakkuda vaimselt ja füüsiliselt turvalisemat õpikeskkonda.

“Sel aastal vastasid esmakordselt küsimustele ka 7.-9. klassi õpilased ja kuigi üldiselt on vanemates klassides kiusamise all kannatavaid õpilasi vähem kui noorte hulgas, sai III kooliastme küsitlusse kaasamise tulemusel selgeks tõsine murekoht: rohkem kui pooled kiusamise ohvrid 7.-9. klassides on kannatanud juba mitu aastat,” täiendas sihtasutuse Kiusamisvaba Kool koolitaja ja uuringute koordinaator Kristiina Treial. “KiVa-koolides oli pikaajalist kiusamist küll programmi veel mitte kasutanud koolidega võrreldes vähem, aga siiski on sedagi liiga palju. Seega on tõhusa ennetustöö ja konstruktiivse juhtumite lahendamise vajadus väga suur ka vanemates klassides.”

Kogu miniraportit 2020. aasta õpilasküsitluse tulemuste kohta saab lugeda siit.

Küberkiusamise guru dr Sameer Hinduja prognoosi koroonakevade mõjude kohta (küber)kiusamisele ja õpilaste heaolule saab taaslugeda siit.

KiVa programm, mis on Eesti koolides juba 7 aastat aidanud kiusamist vähendada, on Turu Ülikooli teadlaste poolt välja töötatud teadus- ja tõenduspõhine kiusuennetusprogramm, mille ametlik ja litsentsitud partner Eestis on SA Kiusamisvaba Kool. Programm sisaldab nii universaalseid tegevusi kiusamise ennetamiseks kui ka juhtumipõhiseid tegevusi märgatud juhtumite lahendamiseks. Ennetusmaterjalid on mõeldud eelkõige 1.-9. klassidele, ent programm tervikuna, sealhulgas juhtumite lahendamiseks välja töötatud metoodikad sobivad kasutamiseks ka gümnaasiumiastmes. III kooliastme, s.o 7.-9. klasside kaasamist programmitegevustesse toetab mh Aktiivsete Kodanike Fond.

Alanud sügisest kasutab KiVa juba 102 kooli ja õppekohta üle Eesti ehk ligi 20% Eesti üldhariduskoolidest. Vaata järele, kas Sinu lapse kool on juba nende hulgas www.kiusamisvaba.ee/kiva-koolid.

SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja ja pakutakse tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koole nende meetmete kasutusele võtmisel ning tõstetakse teadlikkust kiusamise, selle vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.

Võrus kuulutati täna välja üleriigiline koolirahu

Täna, 1. septembril kell 10.30 kuulutati Võru linna keskväljakul piduliku tseremoonia käigus välja 2020/21. õppeaasta Koolirahu. Lepingu allkirjastasid Võru linnapea, Haridus- ja Teadusministeeriumi esindaja, Eesti Õpilasesinduste Liit, SA Kiusamisvaba Kool, SA Integratsiooni Sihtasutus, MTÜ NÜ TORE ja MTÜ Lastekaitse Liit.

Üleriigiline Koolirahu kuulutati Eestis välja kahekümneteist ning Võru linnas esimest korda. 2008. aastast on koolirahu välja kuulutamise vedaja MTÜ Lastekaitse Liit. Koolirahu väljakuulutamist sai jälgida ka otseülekande vahendusel.

Kiusamisvaba Kooli sihtasutust esindas tegevjuht Triin Toomesaar, kelle tundis platsil ära erkkollase KiVa-vesti järgi.

Koolirahu eesmärk on ühendada õpilased, õpetajad, koolijuhid ja lapsevanemad tegutsema ühiselt parema koolikeskkonna nimel. Koolirahu suunab noorte ja suurte ühist teekonda sõbralikuma ning turvalisema kooli poole. Seekordse õppeaasta Koolirahu moto on võrukeelne „Süä om õigõ kotusõ pääl!“

Ka keskväljakul tervituskõne pidanud Võru linnapea Anti Allase sõnul on ütlemine „Süä om õigõ kotusõ pääl!“ väga kõrget lugupidamist väljendav hinnang inimese kohta, kes on suure empaatiavõimega ning teiste osas salliv ja hooliv. Inimene, kes teeb endast kõik, et need, kes teda ümbritsevad, tunneksid end hästi. “Just sellised inimesed – õpilased, õpetajad ja lapsevanemad on koolirahu parimad suunanäitajad ning garantiid. Eesti kõige lastesõbralikuma linna linnapeana soovin südamest, et me üheskoos annaksime endast kõik, et koolielu osapooled – õpilased, kooli personal ja lapsevanemad tunneksid ennast turvaliselt ja hoitult,” lisas Allas.

Lastekaitse Liidu president Ene Tomberg kutsus oma kõnes õpilasi üles olema nemad ise ning hoolima jätkuvalt nii endast kui teistest: “Teie mitmetest suurematest või väiksemateste ettevõtmistest joonistub välja selge suund – teha päriselt ise midagi eakaaslaste heaks, mõjutades seeläbi ka kogu ühiskonna suhtumist.”

Pidulikule koolirahu väljakuulutamise tseremooniale järgnes pärastlõunal Võru linna keskväljakul ka kooliaasta alguse pannkoogipidu. Võru Naisteklubi eestvedamisel peeti pidu koos noortega ja noortele. Etteastetega esinesid Võru noored ja lapsed ning tegevustelkidega on väljas koolirahu sõbrad ja partnerid.

Koolirahuga saavad koolijuhtide algatusel liituda kõik koolid, sõlmides koos terve kooliperega Koolirahu lepingu. Koolirahu lepingu ja plakati leiab igaüks koolirahu.lastekaitseliit.ee/liitu-koolirahuga-2020

Aasta kiusuennetaja kool 2020 on Rocca al Mare Kool

SA Kiusamisvaba Kool andis eile, 25. augustil KiVa-koolide virtuaalses suvekoolis juba kolmandat korda välja aasta kiusuennetaja kooli tiitli, mille pälvis sel aastal Rocca al Mare Kool Tallinnast. Rocca al Mare Kool on KiVa teadus- ja tõenduspõhist kiusuennetusprogrammi rakendanud juba 4 aastat ja teinud seda järjepidevalt kõrgel tasemel.

“Rocca al Mare Kool on tiitlit püüdnud igal aastal, mil seda välja oleme andnud, ning pürginud igal korral tubli tulemusega esikolmikusse. See on kooliperel kasvatanud tahet olla kiusuennetuses süsteemsed ja aktiivsed, eeskujuks ning inspiratsiooniks paljudele,” sõnas sihtasutuse Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar. “Aasta kiusuennetaja kooli tiitli taga on Rocca al Mare Kooli KiVa-tiimi suur tegutsemisind, koolijuhi järjepidev toetus ning koolikogukonna igapäevane pingutus. Paljud uued ja vanad KiVa-koolid tunnevad huvi, mida ja kuidas selles koolis tehakse – ning sellele tegutsemisele annavad head tagasisidet ka õpilased läbi igakevadise küsitluse.”

“Meil on väga hea meel, et meie tööd on märgatud ja tunnustatud. Oleme oma põhitegevuse suunanud üha rohkem ennetustegevusele ja teeme seda süsteemselt ning järjepidevalt. Meie tugevus on hästi toimiv tiim ja KiVa ennetustunde andvad õpetajad,” ütles Rocca al Mare Kooli KiVa-tiimi juht Cattre Hein (pildil paremalt teine).

Kooli KiVa-tiimi kuulunud ning 2015.-2020. aastatel Rocca al Mare kooli direktor olnud Heiti Pakk (pildil paremalt esimene) lisas: “Peale eduka kiusuennetuse ja juhtumite lahendamise on KiVa-kooliks olemine meie kooli jaoks oluline olnud just selle tõttu, et oleme oma üldiselt loova ja paindliku organisatsiooni kultuuri sees saanud rakendada tõendus- ja teaduspõhiseid meetodeid ja tegevusjuhiseid. Väärtuslik kogemus on olla ühtselt tegutseva võrgustiku liige, alati ei pea ju oma jalgratast ise leiutama. Eriti kui see nii hästi sõidab.”

Tiitli väljaandmise eesmärk on väärtustada kooliperede pühendumist ennetamis- ja sekkumistegevustele ehk teisisõnu soovib sihtasutus täiendavalt tunnustada koole, kes kasutavad maksimaalselt ära uuringutega kontrollitud programmi ja süsteemi, pingutades selle nimel, et kiusamist jääks aina vähemaks.

Aasta kiusuennetaja kooliks saab kandideerida iga vähemalt 2 aastat KiVa programmi kasutanud kool, kes selleks õppeaasta lõppedes ise soovi avaldab. Tiitlisaaja välja selgitamiseks võetakse arvesse nii kooli õpilasküsitluse tulemusi, KiVa rakendamise näitajaid personali tagasiside põhjal kui ka osalemisaktiivsust Kiusamisvaba Kooli poolt pakutavatel täienduskoolitustel. Boonuspunkte annavad ka kõik koolipoolsed lisategevused KiVa teadmiste ja oskuste laiemaks levitamiseks.

Peale Rocca al Mare Kooli tõsteti esimest korda virtuaalselt peetud suvekoolis esile ka Valga Põhikooli, kes algaval, 2020/2021. õppeaastal järjepidevalt, süsteemselt ja tugeva tiimitööga juba oma kaheksandale KiVa-aastale vastu läheb, ning Lasnamäe Gümnaasiumi, kes on olnud üks esimestest venekeelsetest KiVa-võrgustiku koolidest, julgedes teed ja eeskuju näidata ka järgmistele.

Aasta kiusuennetaja kooli tiitliga pärjatud Rocca al Mare Kooli KiVa-meeskonda aitas tunnustada laevafirma Tallink auhinnareisiga Helsinkisse. Samuti rõõmustasid esikolmiku hulka jõudnud koolide KiVa-tiime auhinnad Click & Grow’i, Coffee People’ilt, Äripäeva kirjastuselt, kirjastuselt Varrak ning Telia Eesti AS-ilt. SA Kiusamisvaba Kool tänab ka oma esimest ja võib-olla, aga mitte tingimata viimast virtuaalset suvekooli edukalt läbi viimast ettevõtteid Miltton New Nordics, Royal Experience ja Eventech.

Aasta kiusuennetaja kooli tiitlit annab SA Kiusamisvaba Kool välja igal aastal alates 2018. aasta suvest. Varasemalt on tiitli pälvinud Kuusalu Keskkool ja Kalmetu Põhikool.

SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koole kiusamisvastaste meetmete kasutusele võtmisel ning tegeldakseteadlikkuse tõstmisega kiusamise, selle vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.

Kiusamisvaba Kooli sihtasutuse nõukogus alustas Kristi Paron

Kiusamisvaba Kooli sihtasutuse nõukogus toimusid juba 2019. aasta lõpus taas väiksed muudatused. Nõukogu uue liikme rolli asus Kristi Paron (pildil ees keskel), kes töötab argiselt õiguskantsleri kantseleis vanemnõunikuna ning lahendab sealses tiimis laste ja noorte õiguste kaitse ja edendamisega seotud ülesandeid. Sihtasutuse nõukokku kuulub Kristi aga eraisikuna, tuues võrgustikku juurde ekspertsust laste ja noorte õiguste valdkonnas.

„Võtsin vastu kutse Kiusamisvaba Kooli nõukogus kaasa lüüa, sest sihtasutus pakub teaduspõhist ja süsteemset lähenemist kiusamise ennetamiseks ja kiusamisjuhtumite lahendamiseks koolis,” sõnas Kristi Paron. „Kuna lapsed veedavad suurema osa oma ärkveloleku ajast koolis, on nende heaolu seisukohast määrava tähtsusega, et nad tunneks end seal hästi ja turvaliselt. Ning KiVa programm õpetab nii lastele kui ka täiskasvanutele vastutustunnet, aga ka oskusi selliste olukordade lahendamiseks.“

Kiusamisvaba Kooli sihtasutuse nõukogu on viieliikmeline ning koguneb üle kuu, et koos juhatusega arutada eelkõige strateegilisemate ja pikaajaliste väljakutsete ja suundade üle. Kristi Paron on juba ka kahest koosolekust osa saanud ning lisab: „Nendel koosolekutel olen tunda saanud, et sihtasutuse nõukogu on ühtne ja töökas meeskond, kus kõigi südameasjaks on kiusamise vähendamine!“

Sihtasutuse nõukogu teised liikmed on Ly Kasvandik (nõukogu esimees), Kristi Liiva, Külli Lilleorg ja Triin Noorkõiv.

Ühtlasi avaldab kogu Kiusamisvaba Kooli sihtasutuse tegevtiim ja nõukogu suurt tänu Rasmus Raskile, kes jätkab sihtasutuse toetamist asutajakingades. „Rasmus on olnud julge vedaja ning abistav toetaja sihtasutuse erinevates arenguetappides ning seda vapralt oma kõigi muude väljakutsete ja algatuste kõrval. Oleme väga tänulikud, et Kiusamisvaba Kool on saanud sündida ja kasvada koos Rasmusega ning anname Rasmuse enda palvel talle nüüd võimaluse nautida vahelduseks lihtsalt asutajarolli,” ütles sihtasutuse tegevjuht Triin Toomesaar.

Kiusamisvaba Kooli heategevuslike jõulukaartidega kiusamise vastu!

SA Kiusamisvaba Kool annab kolmandat aastat järjest koostöös kunstnik Lumimari ning trükikojaga POS Print välja heategevuslikud jõulukaardid, mille soetamisega saab toetada KiVa kiusuennetusprogrammi jõudmist aina enamate Eesti koolideni.

Kokkuvolditavaid heategevuslikke jõulukaarte kaunistab kunstnik Lumimari illustratsioon ning ühe kaardi hind on 2 eurot. Kaardi mõõdud on 99×210 ehk 1/3 A4 ehk A65 ning selle tagumisel küljel on ka heategevusele viitav tekst nii eesti kui inglise keeles.

Kaardist on ka veebiversioon ehk e-kaart, mille soetamiseks oleme tänulikud annetuse eest alates 100 eurost.

Kiusuennetuslike jõulukaartide tellimiseks saatke e-mail aadressile silvia.peets@kiusamisvaba.ee hiljemalt 14. novembriks.

NB! Tellimuse miinimumkogus on 10 kaarti ning tellimusele lisandub saatmiskulu. Kogusest alates 200 kaarti katab saatmiskulu sihtasutus.

Sügisest alustas KiVa kiusuennetusprogrammi rakendamist 23 uut kooli

2019/2020. õppeaastal alustas KiVa programmi tegevustega taas 23 uut kooli. See omakorda tähendab, et nüüdseks rakendab teadus- ja tõenduspõhist kiusuennetusprogrammi Eestis juba üle 90 kooli ja õppekoha ehk u 18% üldhariduskoolidest. Programmi vastu on huvi kasvamas ka venekeelsetes koolides.

Eesti kaarti vaadates on KiVa programm jõudnud pea kõikidesse maakondadesse. Kõige rohkem uusi KiVa-koole on värskes lennus Tallinnast, seejärel Tartu-, Põlva,- ja Harjumaalt. Täiesti KiVa-vaba on veel vaid Hiiumaa, ent ruumi kiireks kasvamiseks on veel ka näiteks Raplamaal ja Ida-Virumaal.

„Kokku on 2019/2020. õppeaastal KiVa programmi kasutamas juba 6 lendu, kusjuures viimased 2 on olnud meie tegevusaastate suurimad. Näeme, et huvi just teadus- ja tõenduspõhise – ja see tähendab ka koolitervikliku – lähenemise vastu kiusamise vähendamiseks ja laste vaimse ning füüsilise turvalisuse tagamiseks kasvab jõudsasti,“ kommenteeris sihtasutuse tegevjuht Triin Toomesaar. „Sealjuures on 2020/2021. õppeaastal alustava lennuga liitumiseks esmapäringu või sooviavalduse saatnud juba üle 10 kooli. Meie ülesanne on nüüd otsida maa alt ja maa pealt rahalisi vahendeid, et kõik motiveeritud liitumishuvilised ka selle võimaluse saaksid!“

Värske lennu koosseisu kuuluvad Tallinna ARTE Gümnaasium, Tallinna Karjamaa Põhikool, Tallinna Mustjõe Gümnaasium, Tallinna Nõmme Põhikool, Tallinna Tõnismäe Reaalkool, Emili Kool ning Sakala Eragümnaasium Tallinnast; Ilmatsalu, Rannu Kool ning Melliste Algkool-Lasteaed Tartumaalt; Mooste Mõisakool, Ruusa Kool, Friedebert Tuglase nimeline Ahja Kool ja Kanepi Gümnaasium Põlvamaalt; Kiili Gümnaasium, Vasalemma Põhikool ja Tabasalu Ühisgümnaasium Harjumaalt; Viljandi Paalalinna ja Holstre Kool Viljandimaalt; Kullamaa Keskkool ja Noarootsi Kool Läänemaalt; Toila Gümnaasium Ida-Virumaalt ning Juuru Eduard Vilde Kool Raplamaalt. Neist eestikeelsed on 19 kooli ning venekeelsed 4 kooli.

6. lennu ettevalmistustegevusi on sihtasutus saanud rahastada Kalevi Mesikäpa kampaania raames 2018. aasta sügisel kogutud vahenditest, aga osaliselt ka teiste ühekordsete või püsiannetajate – nii eraisikute kui ettevõtjate – toetustest ning Haridus- ja Teadusministeeriumi abiga.

Kõikide programmi rakendavate koolide nimekirjaga saab tutvuda SA Kiusamisvaba Kooli kodulehel.

Kuidas on KiVa programmi abiga õnnestunud kiusamise vähendamine varasemates lendudes, saab lugeda siit.

KiVa on Turu Ülikooli teadlaste poolt välja töötatud teadus- ja tõenduspõhine programm, mille ametlik ja litsenseeritud partner programmi levitamiseks Eestis on SA Kiusamisvaba Kool. KiVa programm on Eesti koolides juba 6 aastat aidanud kiusamist vähendada ning sisaldab nii universaalseid kui ka juhtumipõhiseid tegevusi kiusamise ennetamiseks ja märgatud juhtumite lahendamiseks. Ennetustöö keskendub Eestis hetkel 1.-6. klassidele, ent programm tervikuna, sealhulgas juhtumite lahendamiseks välja töötatud metoodikad on kooliüleseks kasutamiseks. Sihtasutus soovib, et programm jõuaks senisest võrdsemalt ka venekeelsete lasteni ning ennetusmudel ulatuks ka 7.-9. klassideni.

SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koole koolikiusamise vastaste meetmete kasutamisele võtmisel ning tegeletakse teadlikkuse tõstmisega koolikiusamise ning kiusamise vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.

Aasta kiusuennetaja kool 2019 on Kalmetu Põhikool

,

SA Kiusamisvaba Kool andis eile, 22. augustil KiVa-koolide suvekoolis juba teist korda välja aasta kiusuennetaja kooli tiitli, mille pälvis sel aastal Kalmetu Põhikool Viljandimaalt. Kalmetu Põhikool on KiVa programmi rakendanud juba kuus aastat ehk alates 2013. aasta sügisest.

Tiitli väljaandmise eesmärk on väärtustada kooliperede pühendumist ennetamis- ja sekkumistegevustele ehk teisisõnu soovib sihtasutus täiendavalt tunnustada neid koole, kes kasutavad maksimaalselt ära uuringutega kontrollitud programmi ja süsteemi, pingutades selle nimel, et kiusamist jääks aina vähemaks.

“Kalmetu Põhikool on kool meie täitsa esimesest lennust ehk teisisõnu julges juba 2013. aastal võtta vastu väljakutse katsetada kiusuennetusprogrammi, mille mõju oli põhjalikult tõestatud küll Soomes, ent Eestis polnud midagi nii süsteemset koolidele varem võimaldatud,” sõnas sihtasutuse Kiusamisvaba Kool tegevjuht Triin Toomesaar. “Ja kuigi kuue kasutusaasta jooksul on loomulik, et tuleb ette väsimust ja motivatsioonikadu, tegi Kalmetu Põhikool 2018/2019. õppeaastal väga eeskujulikku ja põhjalikku tööd. Kalmetu kool on hea näide, et ka väikestes koolides on süsteemne kiusuennetus väärtuslik, aidates kujundada nii täiskasvanute kui laste hoiakuid ning seda – nagu näitavad kooli õpilasküsitluse tulemusedki – mõjusalt.”

“Tunneme uhkust ja suurt rõõmu, et meie tehtud tööd ja pingutusi on märgatud. Saadud tiitel annab veelgi rohkem energiat, et minna vastu uutele väljakutsetele, tagamaks kõigile lastele koolirõõm,” ütles Kalmetu Põhikooli KiVa-tiimi juht Hestia Mirka. “Meeldiv on kuuluda KiVa-koolide toetavasse perre ja tegutseda ühise eesmärgi nimel!”

Aasta kiusuennetaja kooliks sai kandideerida iga vähemalt 2 aastat KiVa programmi kasutanud kool, kes selleks ise soovi avaldas. Tiitlisaaja välja selgitamiseks võeti arvesse nii kooli õpilasküsitluse tulemusi, KiVa rakendamise näitajaid personali tagasiside põhjal kui ka osalemisaktiivsust Kiusamisvaba Kooli poolt pakutavatel täienduskoolitustel. Boonuspunkte andsid ka kõik koolipoolsed lisategevused KiVa teadmiste ja oskuste laiemaks levitamiseks.

Lisaks Kalmetu Põhikoolile tõsteti esile ka eelmisel aastal kiusuennetaja tiitli pälvinud Kuusalu Keskkooli ning Rocca al Mare Kooli, kes on möödunud õppeaastal pühendunult kiusuennetusega tegelenud ning KiVa programmi rakendanud.

Aasta kiusuennetaja kooli tiitliga pärjatud Kalmetu Põhikooli KiVa-meeskonda tunnustas auhinnakruiisiga Stockholmi hea koostööpartner Tallink. Samuti aitasid äramärgitud koolide KiVa-tiime auhindadega tunnustada Telia Eesti AS ja Linea Shop. SA Kiusamisvaba Kool tänab suvekoolis osalenute füüsilise ja vaimse heaolu toetamise eest ka Viljandi Kutseõppekeskust ning ASi Kalev. 

Aasta kiusuennetaja kooli tiitlit annab SA Kiusamisvaba Kool välja igal aastal alates 2018. aasta suvest.

SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal missiooniga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks töötatakse välja tõenduspõhised meetmeid, aidatakse koole kiusamisvastaste meetmete kasutusele võtmisel ning tegeldakse teadlikkuse tõstmisega kiusamise, selle vähendamise ja ohjeldamise viiside kohta.