Laagri kooli KiVa-tiimi juht: KiVa pole lisakohustus, vaid võimalus ja suur abi klassikollektiivi kasvatamisel 

Laagri kool rakendab KiVa programmi juba viiendat aastat. Milliseks on kujunenud nende teekond KiVa-ga, kui hästi on KiVa juurdunud koolikultuuri ning mis on kooli kivatajaid KiVa rakendamisel enim rõõmustanud, rääkisid KiVa Häälele Laagri kooli KiVa-tiimi liikmed. Pildil kajastuvad KiVa mängud Laagri kooli spordinädala raames.

KiVa on kooliterviklik programm – kuidas väljendub Laagri koolis terviklikkus KiVa rakendamisel?

Tegeleme KiVaga süsteemselt ja terviklikult. Kasutame programmi kõiki osi ja jälgime tiimina ka seda, et kogu kooli personal oleks KiVa tegemistest teadlik. Koolitame nii oma õpetajaid kui ka kooli muud personali, näiteks koristajaid. Meil on toredaid puhastusteenistuse töötajaid, kes ka aktiivselt sekkuvad ja kiusamisjuhtumitest või konfliktidest teada annavad. Ka sellel, et tiimiga iganädalaselt kokku saame ja kogu kooli KiVa-teemad läbi arutame ning koos tegevusi planeerime, on oluline osa programmi toimimisel.

Milliseid KiVa positiivseid mõjusid koolikultuurile olete oma koolis täheldanud?
Õpilased on kiusamisteemast oluliselt teadlikumad, oskavad oma käitumist ka analüüsida, tunnevad ära, kui nende käitumine ei ole sobilik. Õpilased ja õpetajad on julged KiVa-tiimiga suhtlema ja seda nii kiusamisjuhtumite kui ka isiklike murede puhul. Me näeme, et KiVa on meie koolikultuuri juurdunud ning sellest on saanud meie kooli loomulik osa.

Kuidas kaasate kiusuennetusse ja KiVa programmi elluviimisse lapsevanemaid?
KiVa programm jõudiski meie kooli läbi lapsevanemate. Kooli hoolekogu liikmed tõstatasid KiVaga liitumise teema ja tõid selle vajalikkuse esile. Hoolekogus tuntakse KiVa tegemiste vastu alati huvi ja elatakse meile positiivselt kaasa. Oleme läbi aastate tegelenud väga aktiivselt koolituste korraldamise ja kooli toomisega. Lapsevanemad on läbinud mitmeid sihtasutuse lisakoolitusi. Samuti oleme ise regulaarselt tiimiliikmetega teinud vanematele mõeldud koolitusi.

Mis on senisel KiVa rakendamise teekonnal kõige enam rõõmustanud?
Õpilased on teadlikud ja aktiivsed suhtlema, abi küsima, teiste muredest teada andma. Nii õpetajad kui ka lapsevanemad on järjest aktiivsemad koolitustel osalejad ja nende tagasiside on olnud järjest positiivsem. Oleme palju tuge saanud ka sihtasutuselt ja oma kooli mentorilt. Sihtasutuse koolitused, nt suve- ja talvekoolid on alati olnud väga asjalikud ja silmaringi avardavad.

Milline on teie unistus seoses KiVaga?
Riik võiks KiVa programmi võtta enda rahastada, siis saaks seda võimaldada kõikidele Eesti koolidele. Kõik võiks aru saada, et KiVa pole lisakohustus, vaid võimalus ja suur abi klassikollektiivi kasvatamisel.

Kooli esindajaid intervjueeris mentor Jane Alas

Loe ka Vara põhikooli KiVa rakendamise kogemusest KiVa-koolide Facebooki grupist.

Värskemad uudised/postitused

Tööpakkumine: SA Kiusamisvaba Kool otsib tegevjuhti

SA KIUSAMISVABA KOOL otsib oma kaugtöisesse ja kõrge lennuga meeskonda TEGEVJUHTI. SA Kiusamisvaba Kool tegevjuht Ingi Mihkelsoo: “Käeulatuses on unistuste töö […]

Loe edasi

Kristiina Treial ETV Terevisioonis

Parim asi, mida lapsevanem oma lapse heaks teha saab, on olla talle turvasadamaks ja pakkuda kindlustunnet. Just nii kõlasid Kiusamisvaba […]

Loe edasi

Tegevjuhi Ingi Mihelsoo intervjuu Raadio 2 eetris

Sihtasutuse tegevjuht Ingi Miheksloo käis rääkimas Raadio2 eetris sellest, kui tõsiseks probleemiks on kiusamine Eesti koolides. Kuula intervjuud. Kiusamine on […]

Loe edasi
Lae rohkem