Laagri kooli KiVa-tiimi juht: KiVa pole lisakohustus, vaid võimalus ja suur abi klassikollektiivi kasvatamisel 

Laagri kool rakendab KiVa programmi juba viiendat aastat. Milliseks on kujunenud nende teekond KiVa-ga, kui hästi on KiVa juurdunud koolikultuuri ning mis on kooli kivatajaid KiVa rakendamisel enim rõõmustanud, rääkisid KiVa Häälele Laagri kooli KiVa-tiimi liikmed. Pildil kajastuvad KiVa mängud Laagri kooli spordinädala raames.

KiVa on kooliterviklik programm – kuidas väljendub Laagri koolis terviklikkus KiVa rakendamisel?

Tegeleme KiVaga süsteemselt ja terviklikult. Kasutame programmi kõiki osi ja jälgime tiimina ka seda, et kogu kooli personal oleks KiVa tegemistest teadlik. Koolitame nii oma õpetajaid kui ka kooli muud personali, näiteks koristajaid. Meil on toredaid puhastusteenistuse töötajaid, kes ka aktiivselt sekkuvad ja kiusamisjuhtumitest või konfliktidest teada annavad. Ka sellel, et tiimiga iganädalaselt kokku saame ja kogu kooli KiVa-teemad läbi arutame ning koos tegevusi planeerime, on oluline osa programmi toimimisel.

Milliseid KiVa positiivseid mõjusid koolikultuurile olete oma koolis täheldanud?
Õpilased on kiusamisteemast oluliselt teadlikumad, oskavad oma käitumist ka analüüsida, tunnevad ära, kui nende käitumine ei ole sobilik. Õpilased ja õpetajad on julged KiVa-tiimiga suhtlema ja seda nii kiusamisjuhtumite kui ka isiklike murede puhul. Me näeme, et KiVa on meie koolikultuuri juurdunud ning sellest on saanud meie kooli loomulik osa.

Kuidas kaasate kiusuennetusse ja KiVa programmi elluviimisse lapsevanemaid?
KiVa programm jõudiski meie kooli läbi lapsevanemate. Kooli hoolekogu liikmed tõstatasid KiVaga liitumise teema ja tõid selle vajalikkuse esile. Hoolekogus tuntakse KiVa tegemiste vastu alati huvi ja elatakse meile positiivselt kaasa. Oleme läbi aastate tegelenud väga aktiivselt koolituste korraldamise ja kooli toomisega. Lapsevanemad on läbinud mitmeid sihtasutuse lisakoolitusi. Samuti oleme ise regulaarselt tiimiliikmetega teinud vanematele mõeldud koolitusi.

Mis on senisel KiVa rakendamise teekonnal kõige enam rõõmustanud?
Õpilased on teadlikud ja aktiivsed suhtlema, abi küsima, teiste muredest teada andma. Nii õpetajad kui ka lapsevanemad on järjest aktiivsemad koolitustel osalejad ja nende tagasiside on olnud järjest positiivsem. Oleme palju tuge saanud ka sihtasutuselt ja oma kooli mentorilt. Sihtasutuse koolitused, nt suve- ja talvekoolid on alati olnud väga asjalikud ja silmaringi avardavad.

Milline on teie unistus seoses KiVaga?
Riik võiks KiVa programmi võtta enda rahastada, siis saaks seda võimaldada kõikidele Eesti koolidele. Kõik võiks aru saada, et KiVa pole lisakohustus, vaid võimalus ja suur abi klassikollektiivi kasvatamisel.

Kooli esindajaid intervjueeris mentor Jane Alas

Loe ka Vara põhikooli KiVa rakendamise kogemusest KiVa-koolide Facebooki grupist.

Värskemad uudised/postitused

KiVa kiusuennetus-
programm ootab liituma uusi koole

SA Kiusamisvaba Kool kutsub kõiki Eesti koole üles liituma KiVa kiusuennetusprogrammiga. Et 2023/24. õppeaastast programmi rakendama asuda, tuleks oma sooviavaldus […]

Loe edasi

Kiusamisvaba Kool tervitab jõule anne-
tustele reageeriva valgusinstallat-
siooniga

Pühapäeval, 27. novembril avati Jõululinn Tartu ja ühes sellega Kiusamisvaba Kooli omanäoline valgusinstallatsioon, mis peegeldab reaalajas tehtud annetusi. Kiusamisvaba Kooli […]

Loe edasi

Tõenduspõhist KiVa programmi tutvustatakse Eesti eri paigus

Novembrist jaanuarini toimuvad mitmes Eesti linnas ning veebikeskkonnas üleriigiliselt tõenduspõhise KiVa kiusuennetusprogrammi tutvustusseminarid. Kiusuennetuse põhitõdesid ja KiVa programmi avavate üritustega […]

Loe edasi

Läkitades jõulutervitused SA Kiusamisvaba Kooli heategevuskaardiga, aitad võidelda koolikiusamisega

Kutsume tänavugi kõiki häid inimesi ja ettevõtteid üles saatma oma jõulutervitused SA Kiusamisvaba Kooli heategevusliku jõulukaardiga, et anda oma panus […]

Loe edasi
Lae rohkem