KiVa on tõenduspõhine programm, mis tähendab, et rakendamise kasu suurus ja kahju puudumine on vastavate katse-uuringutega kinnitatud. Programmi tõhusust aga mõõdetakse pidevalt, seda tehakse maikuus toimuva õpilasküsitluse abil.
Tulemused üle maailma näitavad, et Turu Ülikooli teadlaste poolt välja töötatud programm on aidanud oluliselt vähendada kiusamist, sealhulgas ka küberkiusamist ning pidurdanud koolist välja langemist. Lisaks on uuringud näidanud, et rakendamisele järgnevad mitmed positiivsed kõrvalmõjud – õpimotivatsiooni, koolimeeldivuse ja akadeemilise edukuse suurenemine ning ärevuse ja depressiivsuse vähenemine.
Metoodika, mida KiVa-tiim kasutama õpib on varasemalt end tõestanud, see on aidanud lahendada või leevendada kiusamisjuhtumeid 98% ohvrite jaoks. Ülevaate KiVa programmi uuringutest maailmas saab siit: KiVa is effective | KiVa Program.
Eesti koolides, kus on KiVa programm kasutusel, õnnestub juba esimese õppeaastaga kiusamise all kannatavate õpilaste hulka vähendada keskmiselt viiendiku võrra, tulemused näitavad kiusamise vähenemise jätkumist ka järgnevatel aastatel.
Tutvu õpilasraportitega:
- KiVa 2023. aasta õpilasküsitluse raport on leitav siit
- KiVa 2022. aasta õpilasküsitluse raport on leitav siit
- KiVa 2021. aasta õpilasküsitluse raport on leitav siit
- KiVa 2020. aasta õpilasküsitluse raport on leitav siit
- KiVa 2019. aasta õpilasküsitluse raport on leitav siit
- KiVa 2018. aasta õpilasküsitluse raport on leitav siit
Raporti KiVa metoodika kasutamisest III kooliastmes 2020/2021. õppeaasta esimeses pooles leiad siit (eesti keeles) ja siit (vene keeles).
KiVa programm on läbinud Eesti Ennetuse Teadusnõukogu põhjaliku hindamise. KiVa on hinnatud suurepäraseks nii kasutusvalmiduselt kui ennetustegevuse mõju osas, KiVa kasutamist soovitatakse.