Kiusamisest
Kiusamine on probleem, millel on tõsised tagajärjed. Aga mis täpsemalt on kiusamine ja mis mitte? Mis on küberkiusamise eripärad? Mida teha siis, kui õpetaja kiusab?
Kui lapse kirjelduste ja kaebuste põhjal tundub, et õpetaja teda kiusab, tuleks esmalt siiski veenduda, et tegemist on kiusamisega (st et ebaõiglane kohtlemine on korduv ja tahtlik ning suunatud ühe või mitme kindla lapse vastu). Kui see kindlasti nii on, vajab see kahtlemata esimese asjana kooli juhtkonna tähelepanu.
Kui näib, et juhtkonna tasandi kaasamisest esimese pöördumise korral abi ei ole, on võimalik toimida järgmistel viisidel:
Kui lapsevanemana tajute, et koolis on kiusamisega probleem, tasub kindlasti kooli hoolekogus, õpetajatega suheldes või isegi juhtkonna tasandil teha ettepanek (a) liituda mõne süsteemse ja koolitervikliku kiusuennetusprogrammiga (nt KiVaga) või (b) vähemalt uurida, mida teadusel kiusamise vähendamiseks soovitada on, et kooliperega üheskoos senisest tulemuslikumalt kiusamist ennetada ja olemasolevate juhtumitega toime tulla.
Kiusamine on probleem, millel on tõsised tagajärjed. Aga mis täpsemalt on kiusamine ja mis mitte? Mis on küberkiusamise eripärad? Mida teha siis, kui õpetaja kiusab?
Mida teha, kui keegi on mind kiusanud? Kuidas käituda, kui näen kiusamist pealt? Millised on võimalikud lahendused olukorras, kus mina ise olen kedagi kiusanud?
Miks on oluline kiusamist ennetada ja milline on kooli roll selles? Kas kiusuennetusega tuleks tegeleda ka siis, kui kiusamist justkui koolis pole? Kuidas Kiusamisvaba Kooli SA saab koolile abiks olla?
Mida saab kiusamise ennetamiseks kodus ja koolis ette võtta? Kuidas toetada last, kui selgub, et teda kiusatakst või ta on seda pealt näinud? Kuidas lahendada olukord, kui selgub, et sinu laps on kiusaja?
Ülevaade erinevatest võimalustest, kuhu kiusamise probleemi korral abi saamiseks pöörduda, sh nimekiri piirkondlikest ja üleriigilistest asutustest, mis pakuvad psühholoogilist abi ja nõu.