Peata kiusamine - säti sõnum turvaliseks!

Tere tulemast küberkiusamise vastu astumise mängu veebilaekasse. Siit leiad lisainfot tekstisõnumite teel kiusamisest ja selle vastu astumisest.

Internetis suheldes tuleb meil kõigil ette arusaamatusi, teinekord isegi tülisid. Kui aga teine paneb sind meelega halvasti tundma, piirab sind, naerab sinu üle ning teeb seda korduvalt, nimetame seda kiusamiseks. Mida teha kui saad sõbralt, tuttavalt või hoopis võõralt sõnumi, mis sulle haiget või halba teeb?

Mängus on esitatud erinevad ebasõbralikud vestlused ja nende küljes võimalikud vastused. Sinu ülesanne on valida üks või mitu võimalikku vastust kiusajale, mis pööraks jutuajamise selliseks, et see ei saa enam liiga teha. Iga näidise juures on ekspertide selgitused, miks ja kuidas on mõistlik sellist kiusamist peatada. 

Siin on toodud mõned õpilaste jagatud ebasõbralikud või lausa kiusavad vestlused. Mõtle, kuidas sina neile vastata võiks, et see vestlus ei saaks sulle enam liiga teha.

Vestluse pildil klõpsates saad vaadata videost, mida sellise vestluse korral soovitab teha politseikapten Maarja Punak.

 

KUI NÄED VÕI KUULED INTERNETIS MIDAGI, MIS TEKITAB SINUS PAHA TUNDE,  SIIS JÄÄ RAHULIKUKS JA  ÄRA JÄTA SEDA ENDA TEADA – RÄÄGI TÄISKASVANULE, KEDA USALDAD.

 

ABI SAAD KA:

LASTEABITELEFON 116111

WWW.LASTEABI.EE CHAT

WWW.TARGALTINTERNETIS.EE

https://www.politsei.ee/et/veebipolitseinikud

 

Mängu autorid on Kristiina Treial (SA Kiusamisvaba Kool) ja Inger Klesment (Tartu Ülikooli Balti Infohäirete Sekkekeskus). Mäng valmis koostöös Tartu Kunstimuuseumiga Tartu24 projekti “Kunst loob lähedust” raames toimuva näituse “Viltuse maja saladused” jaoks. Näitus on avatud 8.08.2024 kuni 25.02.2025 Tartu Kunstimuuseumis

Täname: õpetajad ja õpilased, kes sõnumeid kogusid, kommentaare ja soovitusi jagasid eksperdid  Maarja Punak (Politsei- ja Piirivalveamet) ja Anna-Kaisa Oidermaa (Peaasi.ee), puutöö ja kleebistega abistasid CNC Stuudio, Decords, meistrimehed Lauri Ojasoo ja Alo Treial.



Kiusamisest

Kiusamine on probleem, millel on tõsised tagajärjed. Aga mis täpsemalt on kiusamine ja mis mitte? Mis on küberkiusamise eripärad? Mida teha siis, kui õpetaja kiusab?

Abiks õpilasele

Mida teha, kui keegi on mind kiusanud? Kuidas käituda, kui  näen kiusamist pealt? Millised on võimalikud lahendused olukorras, kus mina ise olen kedagi kiusanud?

Abiks kooliperele

Miks on oluline kiusamist ennetada ja milline on kooli roll selles? Kas kiusuennetusega tuleks tegeleda ka siis, kui kiusamist justkui koolis pole? Kuidas Kiusamisvaba Kooli SA saab koolile abiks olla?

Abiks
lapsevanemale

Mida saab kiusamise ennetamiseks kodus ja koolis ette võtta? Kuidas toetada last, kui selgub, et teda kiusatakst või ta on seda pealt näinud? Kuidas lahendada olukord, kui selgub, et sinu laps on kiusaja?

Kiusamise kiirabi

Ülevaade erinevatest võimalustest, kuhu kiusamise probleemi korral abi saamiseks pöörduda, sh nimekiri piirkondlikest ja üleriigilistest asutustest, mis pakuvad psühholoogilist abi ja nõu.