Vara põhikooli KiVa-tiim: “KiVa toimib järjepidevalt!” 

Vara põhikool rakendab KiVa programmi kuuendat aastat. Kuidas nende KiVa rakendamise teekond seni on kulgenud, kuidas on lapsevanemate kaasamisega läinud ning millest kooli tiimiliikmed unistavad seoses KiVa-ga, andsid ülevaate Vara põhikooli KiVa-tiimi liikmed klassijuhataja Külli Merivee ning sotsiaalpedagoog ja HEV-koordinaator Merli Katsan. Pildil on Vara põhikooli õpetajad tänavu 1. septembril.

Milliseid KiVa positiivseid mõjusid koolikultuurile olete Vara põhikoolis täheldanud?

Juurde on tulnud teineteisega arvestamist, hoolimist ning ka märkamist. Õpilased teavad, mis on kiusamine, oskavad kiusamist märgata ning vastavalt tegutseda. Oleme murdnud müüdi, et murest või probleemist rääkimine on kitumine. KiVa programm on andnud õpetajatele tööriista, kuidas kiusamist ennetada ning erinevaid ettetulevaid juhtumeid lahendada. Samuti teavad ka lapsevanemad, kuidas koolis käib tegutsemine kiusamise korral.

KiVa on kooliterviklik programm – kuidas väljendub teie koolis terviklikkus KiVa rakendamisel?

Meie koolis toimuvad regulaarselt kaks korda kuus KiVa-tunnid – 1., 4. ja 7. klassis. Klassijuhatajad jätkavad tundidega ka järgmistel õppeaastatel, sest see annab teatud raamid klassiga koos tegutsemiseks ja ühtseks pereks kasvamiseks. Üheks suureks eesmärgiks on sel õppeaastal rohkem lõimida KiVa põhimõtteid erinevatesse ainetundidesse.

KiVa on haaratud ka kooli korrapidamisse. Õpetajad kannavad veste nii koolimajas kui ka õuealal. Tihtilugu kantakse veste ka siis, kui õpetaja ise korrapidaja pole. Koolis on tore märgata, et kolleegid toetavad üksteist KiVa programmi elluviimisel. KiVa tegevused on sisse põimitud perepäeva ja sügisesse matkapäeva ning KiVa põhimõtted sisse kirjutatud ka kooli eesmärkidesse.

Püüame kooliperena osaleda ka erinevatel Kiusamisvaba Kooli ettevõtmistes: erinevates üleskutsetes, õpetajate kogemusgrupis, klassijuhataja veebikoolituses, talve- ja suvekoolis. Just need on asjad, mis annavad KiVa-tiimile ning õpetajatele jõudu juurde rohkem tegutseda.

Kuidas kaasate kiusuennetusse ja KiVa programmi elluviimisse lapsevanemaid?

Lastevanemate koosolekutel tutvustatakse kevadise õpilasküsitluse kokkuvõtet. Igal klassijuhatajal on võimalus anda tagasisidet klassi kohta klassikoosolekul.

Mis on senisel KiVa rakendamise teekonnal kõige enam rõõmustanud?

KiVa toimib järjepidevalt. Rõõmustame kolleegide edusammude üle. 1. septembril tegid õpetajad ühiselt KiVa vestidega pildi, et tuletada lastele ja lastevanematele meelde, et oleme KiVa kool.

Hetkel tegeleme Peipsiääre valla KiVa-teemalise joonistusvõistluse korraldamisega ning sellesse oleme kaasanud terve meeskonna. Kogu koolipere on seotud: kes juhendavad joonistamist, kes koostavad ja toimetavad võistluse infokirja, kes tegelevad piltide üleslaadimisega, kes koolidevahelise koordineerimisega. Rõõmustame, kui koolipere toimetab üheskoos!

Tunneme, et liigume ühise eesmärgi suunas – igaüks omas tempos. 

Milline on teie unistus seoses KiVaga?

Iga aasta jälgime suvekoolis, kuidas üks KiVa-kool pärjatakse aasta kiusuennetaja kooli tiitliga. Loomulikult on suureks unistuseks, et selleks saab tulevikus Vara Põhikool. Kooliperena on meie unistus, et me toimiksime ühtse, hooliva ning sõbraliku kooliperena, kus iga liige on väärtuslik. 

Kooli esindajaid intervjueeris mentor Klelia Peterson

Värskemad uudised/postitused

ACE Logistics tagab KiVa materjalide turvalise hoiustamise ja transpordi KiVa koolidesse

September koputab kohe uksele ja taas on algamas uus õppeaasta. SA-s Kiusamisvaba Kool on aga augustis kibekiired ajad, kus kohtumiste, […]

Loe edasi

Aasta kiusuennetaja kool 2024 on Antsla Gümnaasium

SA Kiusamisvaba Kool kuulutas eile, 22. augustil välja aasta kiusuennetaja kooli tiitli, mille pälvis teist aastat järjest Antsla Gümnaasium. Tiitli […]

Loe edasi

Arvamusfestivalil arutasime, kuidas peatada küberkiusamise keeris

Laupäeval toimunud Arvamusfestivalil arutlesime küberkiusamise teemal. Olulisemad kõlama jäänud mõtted arutelust “Kuidas peatada küberkiusamise keeris”: Arutelus lõid kaasa: Marta Valdmann […]

Loe edasi
Lae rohkem