Kiusamine suvepuhkusele ei lähe!

Koolid ja õpilased on selleks õppeaastaks õpikud kokku pakkinud ja puhkama läinud, kuid meie tahame kõigile veelkord meelde tuletada, et kiusamine suvepuhkusele ei lähe.
Suvi toob loodetavasti kaasa palju ilusaid ilmasid ja ajaveetmist sõprade ja perega, kuid samas ei tohiks me ära unustada, et noored veedavad siiski suure osa oma vabast ajast telefonides. Nutiseadmed pakuvad küll palju põnevaid võimalusi, kuid need toovad kaasa ka omad ohud, sealhulgas küberkiusamise. Siinkohal toome välja mõned soovitused lapsevanematele, kuidas oma lapsi nutimaailmas turvaliselt hoida ja küberkiusamist ennetada.

1. Tõstke teadlikkust

Selgitage, mis on küberkiusamine. Küberkiusamine hõlmab veebis toimuvat kiusamist, nagu solvavad kommentaarid, ähvardused, valeandmete levitamine ja isikliku info avalikustamine. Teadlikkus on esimene samm ennetamisel.
Selgitage lapsele, mis on küberkiusamine ja miks see on kahjulik. Arutage võimalikke olukordi ja rõhutage, et laps võib alati teie poole pöörduda, kui midagi halba juhtub.

2. Seadke reeglid ja piirangud

Määrake ekraaniaja piirangud. Uuringud näitavad, et liigne ekraaniaeg võib suurendada küberkiusamise riski. Seadke mõistlikud piirangud, et lapsed saaksid piisavalt aega ka muude tegevuste jaoks. 

3. Jälgige lapse käitumist ja meeleolu muutusi

Julgustage avatust ja suhtlemist. Looge keskkond, kus laps tunneb end mugavalt oma muredest rääkimiseks. Regulaarne suhtlemine aitab tuvastada probleeme varases staadiumis.
Lisaks olge tähelepanelik muutustele lapse käitumises, nagu näiteks ärevus, depressioon, isutus või huvi kadumine hobide vastu. 

4. Toetage ja tegutsege

Õpetage lapsele vastutustundlikku internetikäitumist. Rääkige lapsele, kuidas olla internetis sõbralik ja austav. Õpetage neid, et ka nemad ei tohiks osaleda kiusamises ega jagada solvavat sisu. 

Kui teie laps langeb küberkiusamise ohvriks, kuulake teda ja võtke olukorda tõsiselt. Pöörduge vajadusel kooli või mõne muu spetsialisti poole abi saamiseks.

Küberkiusamine on tõsine probleem, mis ei kao suveks kuhugi. Lapsevanemad mängivad olulist rolli laste turvalisuse tagamisel digimaailmas. Teadlikkus, reeglite kehtestamine, lapse käitumise jälgimine ja toetamine on võtmetegurid, mis aitavad vähendada küberkiusamise riski ja tagada, et suvi oleks kõigile turvaline ja rõõmus.

Kiusuennetuse kohta saab kõige täpsemat ja tõesemat infot siit samast meie kodulehelt.

Kui juhtub, et teie laps või lähedane on siiski sattunud kiusamisloos osaliseks, siis esmast abi saab ka meie lapsevanemate miniõpikust https://data.kivaprogram.net/ee_lapsevanematele/

Värskemad uudised/postitused

Kiusamisvaba haridustee algab koostööst: Kohilas kasvatatakse hoolivaid ja julgeid noori

Iga 5. laps Eestis on kogenud kiusamist. Keskmise 20 lapsega klassi puhul tähendab see 3-4 last, mida on liiga palju. […]

Loe edasi

SA Kiusamisvaba Kool otsib oma meeskonda Põhja-Eesti piirkonna KiVa-koolide mentorit!

Praeguse 124 rakendava kooli kõrval alustab järgmisel aastal KiVa programmi abil kiusamisvaba haridustee loomist 13 uut kooli ja õppekohta üle […]

Loe edasi

KiVa programmiga liitub 2025/2026 õppeaastal Antsla valla elanike arvu jagu 1.-9. klassi õpilasi!

Märtsis sai koolijuhtide stardiseminariga alguse uue KiVa-koolide lennu ettevalmistus. Suurima rõõmuga võtame vastu 12 uut üldhariduskooli ja õppekohta üle Eesti, […]

Loe edasi
Lae rohkem