Kiusamine suvepuhkusele ei lähe!

Koolid ja õpilased on selleks õppeaastaks õpikud kokku pakkinud ja puhkama läinud, kuid meie tahame kõigile veelkord meelde tuletada, et kiusamine suvepuhkusele ei lähe.
Suvi toob loodetavasti kaasa palju ilusaid ilmasid ja ajaveetmist sõprade ja perega, kuid samas ei tohiks me ära unustada, et noored veedavad siiski suure osa oma vabast ajast telefonides. Nutiseadmed pakuvad küll palju põnevaid võimalusi, kuid need toovad kaasa ka omad ohud, sealhulgas küberkiusamise. Siinkohal toome välja mõned soovitused lapsevanematele, kuidas oma lapsi nutimaailmas turvaliselt hoida ja küberkiusamist ennetada.

1. Tõstke teadlikkust

Selgitage, mis on küberkiusamine. Küberkiusamine hõlmab veebis toimuvat kiusamist, nagu solvavad kommentaarid, ähvardused, valeandmete levitamine ja isikliku info avalikustamine. Teadlikkus on esimene samm ennetamisel.
Selgitage lapsele, mis on küberkiusamine ja miks see on kahjulik. Arutage võimalikke olukordi ja rõhutage, et laps võib alati teie poole pöörduda, kui midagi halba juhtub.

2. Seadke reeglid ja piirangud

Määrake ekraaniaja piirangud. Uuringud näitavad, et liigne ekraaniaeg võib suurendada küberkiusamise riski. Seadke mõistlikud piirangud, et lapsed saaksid piisavalt aega ka muude tegevuste jaoks. 

3. Jälgige lapse käitumist ja meeleolu muutusi

Julgustage avatust ja suhtlemist. Looge keskkond, kus laps tunneb end mugavalt oma muredest rääkimiseks. Regulaarne suhtlemine aitab tuvastada probleeme varases staadiumis.
Lisaks olge tähelepanelik muutustele lapse käitumises, nagu näiteks ärevus, depressioon, isutus või huvi kadumine hobide vastu. 

4. Toetage ja tegutsege

Õpetage lapsele vastutustundlikku internetikäitumist. Rääkige lapsele, kuidas olla internetis sõbralik ja austav. Õpetage neid, et ka nemad ei tohiks osaleda kiusamises ega jagada solvavat sisu. 

Kui teie laps langeb küberkiusamise ohvriks, kuulake teda ja võtke olukorda tõsiselt. Pöörduge vajadusel kooli või mõne muu spetsialisti poole abi saamiseks.

Küberkiusamine on tõsine probleem, mis ei kao suveks kuhugi. Lapsevanemad mängivad olulist rolli laste turvalisuse tagamisel digimaailmas. Teadlikkus, reeglite kehtestamine, lapse käitumise jälgimine ja toetamine on võtmetegurid, mis aitavad vähendada küberkiusamise riski ja tagada, et suvi oleks kõigile turvaline ja rõõmus.

Kiusuennetuse kohta saab kõige täpsemat ja tõesemat infot siit samast meie kodulehelt.

Kui juhtub, et teie laps või lähedane on siiski sattunud kiusamisloos osaliseks, siis esmast abi saab ka meie lapsevanemate miniõpikust https://data.kivaprogram.net/ee_lapsevanematele/

Värskemad uudised/postitused

Tule Paide arvamusfestivalile!

Juba üks päev vähem kui kuu aja pärast, 10. augustil kell 10.00-12.00, osaleme Paide Arvamusfestivalil vaimse tervise alal! “Kuidas peatada […]

Loe edasi

Aitäh meie tegevjuht Ingile!

Öeldakse, et iga lõpp on millegi uue (ja ka põneva) algus! Uusi põnevaid alguseid loob kindlasti ka tänane päev, sest […]

Loe edasi

Eelarvamusfestival läbi kaamerasilma

Möödunud reedel, 17. mail võtsime Tartu eelarvamusfestivalil fookusesse küberkiusamise. Arutlesime ekspertide ja noorte osalusel, kuidas leida väljapääs küberkiusamise keerisest. Arutelu […]

Loe edasi
Lae rohkem