12. augustill kohtusime arvamusfestivali vaimse tervise alal, et rääkida avameelselt kiusamisest ja vägivallast koolis. Panime pead kokku, arutada, mida teha selleks, et vähendada kiusamist ja vägivalda Eesti koolides.
Kiusamine on MEIE KÕIGI asi. Just selle olulise mõttega võtsime kokku laupäeval Arvamusfestivalil toimunud arutelu koolikiusamise ja koolivägivalla teemal. Mida veel meelde jätta?
Vägivalla osas peab olema nulltolerants
Kiusamine pole MITTE KUNAGI ohvri süü
Kiusamisest rääkimine pole kaebamine, vaid enda ja teiste kaitsmine
Koolikiusamisele ja koolivägivallale tuleb sekkuda erinevalt
Olulisim on lähedus ja emotsionaalne side lastega – küsi oma lapselt, kuidas tal koolis läks, kuula teda. Aga mitte ainult – küsi temalt, kuidas tal ka telefonis läks. Küberkiusamisele PEAME tähelepanu pöörama.
Parim asi, mida lapsele vanemana saate teha, on mitte olla liiga kriitiline ning last toetada. Kui lapsel on enesehinnang korras, on teda raskem kiusata.
Arutelus lõid kaasa: Karmen Maikalu (Eesti Koolipspühholoogide Ühingu juht), Airiin Demir (kliiniline psühholoog, Verge Koolitused) Indrek Lillemägi (sügisel avatava Tallinna Pelgulinna Riigigümnaasiumi direktor) ning Kristiina Treial (sisujuht) ja Ingi Mihkelsoo (tegevjuht) Kiusamisvabast Koolist. Arutelu juhtis Anu Välba.
Aitäh, VATEK – Eesti Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon, kes vaimse tervise alal toimuva oma hingeasjaks võttis.
Foto autor: Eerik Maalmann