Möödunud reedel toimus PROTO avastustehases Kiusamisvaba Kooli kümnendale sünnipäevale pühendatud juubeligala. Kokku tulid KiVa programmi rakendavate koolide juhid, tiimijuhid, koostööpartnerid, riigi ja kohalike omavalitsuste esindajad ja teised sihtasutuse arenguloos olulist rolli kandvad inimesed.
Sihtasutuse tegevjuhi Ingi Mihkelsoo sõnul on kümne aasta jooksul toimunud kiusuennetuses märkimisväärsed muutused. “Kiusamisvaba Kool on viinud KiVa programmi Eesti koolidesse kümme aastat. Selle ajaga on toimunud märkimisväärne teadlikkuse tõus ja positiivsed muutused kiusuennetuses ning Eesti õpilaste sotsiaal-emotsionaalsete pädevuste arenguloos.” “KiVa programmil ja kasutavatel kooliperedel on olnud selles mõjusas muutuses oluline roll kanda,” lisas Mihkelsoo.
“Kui kümme aastat tagasi välja hõikasime, et otsime koole, kes oleksid nõus KiVa programmi katsetama, andis endast koheselt märku 84 kooli,” sõnas Kiusamisvaba Kooli asutajaliige ja sisujuht Kristiina Treial. “Uuringuplaanist tulenevalt selekteerisime 20 kontrollkooli, kümne aastaga on programmi rakendavate koolide arv kasvanud 20st koolist 125ni koolini – programmis on üks neljandik Eesti üldhariduskoolidest,” lisas Treial.
Kümne aasta jooksul kogunenud õpilaste tagasiside analüüs kinnitab, et KiVa programmil on kiusamist vähendav efekt – juba esimese KiVa aastaga saavutatakse suurim kiusamise vähenemine, järgnevatel aastatel on hoitud saavutatud taset, isegi COVIDi aastatel.
Meetodid, mida KiVa-tiim kasutama õpib, on varasemalt end tõestanud. Katseuuringu kohaselt on programmi süsteemne rakendamine aidanud lahendada või leevendada kiusamisjuhtumeid 98% ohvrite jaoks. Eesti koolides, kus on KiVa programm kasutusel, õnnestub juba esimese õppeaastaga kiusamise all kannatavate õpilaste hulka vähendada keskmiselt viiendiku võrra. Järjepidevalt tegutsedes saab hoida kiusamise taset üha madalamal.
Treial toonitab omakorda võimalikke arengusuundi kiusuennetusega tegelemisel: “Võiksime jõuda sinnamaani, et KiVa õpetajaraamat on sama loomulik töövahend koolis turvaliste ja hoolivate suhete kujundamiseks kui matemaatikaõpik matemaatika õpetamiseks.”
Kõigil meil on kiusamise ennetamises ja peatamises oluline roll kanda. “Turvaline, austav ja hooliv koolikeskkond, kus ei ole ruumi kiusamisele, on meie kõigi asi, meie kõigi ühine pingutus,” sõnas Treial. “Üksteise katki kiusamist mittelubava suhtluskultuuri kujundamine on sihipärane töö ja peab algama maast madalast,” sõnas Treial, rõhudes kogukonna, koolide ja riigi ennetuslikule ning süsteemsele koostööle.
SA Kiusamisvaba Kool asutati 2012. aastal eesmärgiga muuta Eesti koolid kiusamisvabaks. Selleks võimaldatakse Eesti koolidele teadus- ja tõenduspõhiseid sekkumisi, toetatakse koole kiusamisvastaste meetmete kasutusele võtmisel, teostatakse regulaarset monitooringut ning tõstetakse teadlikkust kiusamise ning selle tõkestamise viiside kohta. KiVa on praeguseks kasutusel lausa 22-s riigis üle maailma, sh Mehhikos, Tšiilis, Uus-Meremaal ja Lätis. Eestis kasutab KiVa programmi 125 kooli, mis on üks neljandik üldhariduskoolidest.
Kiusamisvaba Kooli juubeligala valmis suure ühispanuse tulemusena, heategevuslikus korras panustasid järgnevad ettevõtted ja inimesed: Jolos, PROTO avastustehas, Videal Productions, Not Perfect Tallinn, AdExpo, GateMe, Hansab, Reigo Ahven, Tõnis Niinemets, Different, DJ Fieldz, fotograafid Rasmus Kooskora, Mats Õun ja Kirke Miller, videograaf Kain Kalja. Toeks olid ka ÖÖD Hotels, I.L.U ja Airgate Tallinn OÜ. Külaliste kõhule tegid pai: Farmi, Tere, Valio, La Muu, E-piim, Öun Drinks, Rõngu pagar, Bambona, Juustukuningad, Reval kondiiter, R-kiosk ja Usin-TR OÜ.